15 Aralık 2008 Pazartesi

Ligde 15. haftanın görünümü

Sivas hakkında haftalar boyunca ısrarla yazdım, yazdım ve nihayet takım lider oldu. Sezon başından beri Aziz Yıldırım faktörü yüzünden 25 yıldır sevdalısı olduğum Fenerbahçe'den iyice soğuduğum için bu takımı seyretmeye başladım. Malesef şimdiye kadar 7-8 maçı verildi televizyondan ama onların hemen hepsinde Sivas'ın oyununda belirli bir istikrar vardı. Bir kere bence bu kulübün başkanı ve teknik direktörü şu anda açık ara ligin en iyileri konumunda. Çünkü en önemli kıstas olan "kaynakların optimum verimle kullanımı" faktörüne baktığımız zaman ligde en başarılı takımın (Trabzon'un bile çok önünde) Sivas, en rezilinin ise Fener olduğunu net bir şekilde görebiliriz. Antrenör ve menajer pozisyonundaki Bülent Uygun muhteşem bir hoca olma yolunda hızla yol alıyor. Daha önce de dediğim gibi kendisine salt futbol adamı olarak bakarsak, hayran olmamak mümkün değil. Bir takımı sadece koyun gibi "yöneten" değil, aynı zamanda "kuran, oluşturan, inşa eden" bir adam Uygun. Gönülden istiyorum şampiyon olmalarını. Hem yürekli futbolcuları, hem de vizyonu geniş hocaları bunu fazlasıyla hak ediyor.

Trabzon, hakemlerden yana dertli ve bunda nispeten haklı. Nispeten diyorum çünkü örneğin Kayseri'de çizgiyi geçmeyen bir toptan gol kazanmışlardı. Ayrıca şu var: Eğer Trabzon puan toplama açısından yaşadığı düşüşü sadece hakemlere bağlar, takımındaki kifayetsizlikleri göremezse, o savaş açtığı üç büyüklerin rezilliğinden hiçbir farkı kalmaz. Trabzon bir sol açık ve Tabata'yı alabilirse bence şampiyonluğu son haftadaki Fener maçına kadar kovalar. Eğer yöneticiler ve Yanal doğru düzgün transfer yapamazlarsa bu düz takımla ilk üçe giremez.

G.Saray, sezon başından beri söylediğim gibi ligin açık ara en iyi kadrosuna sahip. Bir kere Arda ve Topal tek başlarına yeter. Kaldı ki inanılmaz bir Lincoln var bu yıl, resmen piyangodan çıkan. Eğer ligde şampiyon olursa, bu G.Saray'ın sevineceği bir şey olmamalı. Zaten Ş.Ligi'nden elenmek başlı başına bir skandal. Uefa'da en az çeyrek final oynanması lâzım. Lig ve kupanın da alınması lâzım. Bunlar "normal" şeyler G.Saray kalitesindeki bir takım için. Bunların altı ise %100 başarısızlıktır.

Fenerbahçe kör-topal gidiyor. Bence Aragones dâhil, sezon ortasında en az 8 kişinin gönderilmesi gerekiyor bu takımdan. Şampiyon bile olsalar bence başarı değildir. Kaldı ki ben 25 senelik bir taraftar olarak Aziz Yıldırım iyice allah zannetmeye başlamasın diye kendini, Fener'in şampiyon olmasını istemez bir hâle geldim. Benim durumumda pek çok duyarlı taraftar olduğunu düşünüyorum ve bizi bu duruma getirenler ne kadar utansa azdır. Ama utanmaları olduğunu sanmıyorum.

Ankaraspor çok önemli bir galibiyet aldı Denizli karşısında. Kendi ayarındaki takımları açma konusunda, Kocaman'ın futbol anlayışından kaynaklanan bir problem olduğunu hep söylüyorum. Ama mesela kadro kalitesi bir küçük takıma göre tek kelimeyle mükemmel. Eğer bu tip maçları alabilirlerse, zaten oyun yapıları büyük maçlar için biçilmiş kaftan olduğundan şansları artar.

Kayseri için yazdıklarım hep aynı. Forvet oyuncuları kalitesiz, ama bu hafta kilidi açan Cangele önemli bir adam. Mevcut kadrodan Aghahowa'nın yerine mutlaka o oynamalı. Orta saha oyuncuları zaten düz. Turgay ile Cangele ileri ikili için en ideal oyuncular.

Hiç yorum yok: