25 Ekim 2008 Cumartesi

Scout hizmeti #2: Johan Cabaye

Lille takımı bu sezon şu âna kadar Fransa Liginin en keyif veren takımlarından biri. Tabii bir Fransız takımıdır en nihayetinde, ne kadar keyif verir, o ayrı mevzu. Sonuçta ligin yıllardır görülen gidişatının aksine genel itibarla hücuma dönük bir futbol oynamaya çalıştıkları için şimdilik gönlümüzü kazandılar. Ve bu takımın, an itibarıyla en değerli 2-3 topçusundan biri, ümit millî takımın da (kaptan olarak) formasını giyen merkez orta saha Johan Cabaye.

Cabaye 1986 doğumlu, sağ ayağını kullanan ve tıpkı Coutadeur gibi oyunun her iki yönünü de oynayabilen müthiş bir yetenek. Ayhan Akman tipinde bir oyuncu dersek, gözünüzde bir şeyler canlanabilir. Transfer piyasasındaki değeri bugünlerde 6.5 M Euro göründüğü için biraz tuzlu ama neticede hiçbir iyi şey bedava sunulmuyor insana. Şu aralar Lazio başta olmak üzere pek çok takımın scout'larının takip ettiği bu oyuncunun Ocak ayında, olmazsa sezon sonunda büyük bir lige transfer yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. You Tube'da hayranlarının kendisi için hazırladığı videolarda attığı 2 gol var, seyredenlerin ağzı açık kalacaktır. Bu oyuncu Arsenal, Liverpool seviyesinde bir oyuncu, hiç kimse almasa şerefsiz Lyon alacaktır, bundan şüpheniz olmasın.

Bu sezon 8 lig maçında 707 dakika, 1 gol, 3 asisti var. Geçen yıl 36 lig maçında 7 gol 3 asistle oynamış. Bir önceki yıl ise daha 20 yaşında olmasına rağmen 22 lig maçında 3 gol, 1 asistle oynarken Şampiyonlar Ligi'nde 2 ön eleme, 6 da grup olmak üzere 8 maçta görev almayı başarmış.

Görüldüğü üzere daha 22 yaşında bir oyuncuya göre inanılmaz bir CV'si var. İngiltere'den birileri almadan Fener bu oyuncuyu sağlam bir bonservis vererek alabilir. Bugün modern futbolun gittiği yerde en büyük ihtiyaç Semih gibi bir forvet ve Cabaye gibi 2 tane orta saha. Gerisi inanın, hiç ama hiç önemli değil. Çünkü o "gerisi"ni teşkil eden oyunculardan sürüyle var dünyada. Ama bu iki tipte oyuncu bulmak gerçekten de çok zor. Volkan Ballı'yı, herhangi bir gazeteceyi, yöneticiyi vs. tanıyan birileri varsa Allah rızası için şu oyunculardan haberdar etsin. Yoksa yine aptalca harcanacak paralarla abuk sabuk transferler yapılıp taraftarlar aptal yerine konacak devre arasında...

Hiç yorum yok: