3 Ocak 2010 Pazar

Roberto Carlos'tan...

Brezilya’nın Araras kentinde yaşayan Roberto Carlos için yola koyulmadan önce telefon açarak randevu talebinde bulundum. Hemen bana, “Fenerbahçe’ye transferim aşamasında Türk basınında ilk röportajı Milliyet’e vermiştim. Son röportajı da yine size vereyim. Atla gel” dedi.

Carlos ile Aralık ayının 27’si için Araras’da sözleştik. Sabah randevuya bir saat kala telefon açarak acilen Rio’ya gitmesi gerektiğini, Corinthians’ın sponsor şirketleri ile görüşmeler yapacağını söyledi. Ayrıca Zico’nun düzenlediği özel karşılaşma olduğunu, eski hocasının yanında bulunması gerektiğini anlattı. Ardından da “Beni bekle, pişman olmazsın” deyince, Carlos’a güvenip üç gün haber gelmesini bekledim.

Nihayet telefon açtı ve “Akşam Araras’tayım. Yarın sabah 11.00’de buluşalım” sözleriyle beni bir hayli rahatlattı.

Hemen Carlos’un yeni takımı Corinthians’ın formasını aramaya başladım. 10 milyonluk Sao Paulo kentinde 7 mağaza dolaştıktan sonra nihayet bir vitrinde üzerinde Roberto Carlos yazılı bir Corinthians forması bulabildim.

Forması ‘yok’ satıyor
Carlos resmi sözleşme imzalamamasına rağmen forması “yok” satıyor. Mağazada çalışan kadın siparişlere yetişemediklerini söylerken, formanın fiyatları beni daha fazla şaşırttı. Türk parasına çevirdiğinizde bir Carlos forması 180 lira... Anlayacağınız Corinthians, daha Carlos’a imza attırmadan adından müthiş para kazanmaya başlamış bile... Hele sponsorları da bunlara eklerseniz, Brezilyalı yıldız şimdiden yeni takımını zengin etmiş diyebiliriz.

Ertesi sabah saat 11.00’de Carlos beni aradı ve bulunduğum yeri sordu. Ardından arabasıyla gelip aldı ve röportajı yaptığımız yere gittik. Yanında özel koruması da bulunan Carlos, eşinin hamile olmasından dolayı evine davet edemediği için özür diledi.

Sonunda röportaja başladık, ancak öyle şeyler söylüyordu ki, arada sırada kayıt cihazına bakıp bir sorun olup olmadığını kontrol ediyordum. Benim bu şaşkınlığım karşısında “Merak etme, söylediklerimin arkasındayım” demekten de kendini alamıyordu.

Ben görevimi yaptım
İşte satırına dokunmadan Roberto Carlos’un ağzından, 2.5 yıllık Fenerbahçe serüveni;
“Benim Fenerbahçe’yi bırakmamın tek nedeni sevgisizliktir. Fenerbahçe büyük reklamlar yaparak beni transfer etti. Biri banka ve diğeri de telefon şirketi olmak üzere iki büyük sponsor şirket bulmuştu. Bunun yanında forma satış gelirleri vardı. Bunlardan tek kuruş almadım. Fenerbahçe gerek imajımı, gerekse geçmişimi kullanarak para kazandı. Ben ise futboluma baktım.

Roberto Carlos sadece marketing değil, aynı zamanda iyi bir futbolcu da. Sahada görevimi yerine getirdim. Beni transfer ettiklerinde ‘Takımda lider olacaksın, tecrübeni Fenerbahçeli futbolcularla paylaşacaksın’ gibi çok sayıda vaadde bulundular. Başlangıçta her şey iyi gidiyordu. Takımda hem ağabeylik, hem de liderlik görevini üstleniyordum.

Bir futbolcudan fazlası

Bu bir yıl sürdü. Zicolu dönemde çok başarılıydık. Takımla yönetim arasında köprü vazifesi yapıyordum. Ancak zamanla Fenerbahçe bana karşı değişti. Bana sıradan bir futbolcu muamelesi yapmaya başladılar. Artık onlar için örnek bir insan değildim. Oysa benim futbolculuk kariyerim başarılarla dolu. Ben Roberto Carlos’um. Beni sıradan bir oyuncu gibi göremezsiniz. Bu durum benim Fenerbahçe’den ayrılmamın ilk nedeni oldu.

Fenerbahçe benim, liderlik, ağabeylik gibi görevlerime artık ihtiyaç duyulmadığını hissettiriyordu. Arkadaşlarımla ilgili sorunları anlatmaya başladığımda dinlemiyorlardı. Luis Aragones’in gelişi, Zico’nun kovuluşu, Brezilyalı oyuncuların transfer edilmesi hususlarında deneyimlerimden yararlanabilirlerdi. Çünkü ben bir futbolcudan daha fazlasını ifade ediyorum. Onlara fikrimi söyleyebilirdim.”

4 ay maaş alamadım!
“Fenerbahçe’den 4 ay maaş alamadım. Bu beni fazla etkilemedi. Ancak bazı genç arkadaşlar da paralarını alamıyordu. Bu durumdan futbolcular rahatsızdı. Daha fazla detay vermek istemiyorum. Çünkü bu konular beni fazlasıyla üzüyor. Ama Maldonado’ya, Edu’ya yapılanlar, Zico’nun gönderiliş tarzı hoş seyler değildi. Beni ve takımı çok etkiledi. Düşünsenize Zico ile birlikte Şampiyonlar Ligi’nde Fenerbahçe tarihinin en başarılı sonuçları alınmıştı. Biraz şans yardım etse belki finale kadar da gidilebilirdi. Ama yaptıklarına, takım ile arasındaki sevgi bağlarına bakılmadan Zico gönderildi. Fenerbahçe’de öyle olaylar yaşadım ki, asla olabileceğini düşünmemiştim”.

Santos’un yerinde olsam giderdim
“Son günlerde Real Madrid’in, Andre Santos ile ilgilendiği yazılıp, çiziliyor. Özellikle İspanyol medyasında bu transfer konusunda sürekli yorumlar yapılıyor. Ben şahsen Andre’nin yerinde olsam bir dakika düşünmeden Real Madrid’e gider, Fenerbahçe’yi bırakırdım. Çünkü böyle bir fırsat bir daha kolay kolay gelmez”.

"FIFA’lık olacağız"
Yönetim bana haksız yere 1 milyon 875 bin euro ceza kesti. Nedeni de gitmek istediğimi söylediğimde hazırladıkları yeni sözleşmeyi imzalamak istememem. Avukatlarım anlaşma yolunu arıyor. Olmaz ise FIFA’ya gideceğiz.
“Ben Fenerbahçe’ye geldiğimde burada futbolu bırakmak ve daha sonra bu kulübe hizmet etmek amacındaydım. Baktım ki, olmuyor. Gitme isteğimi Başkan Aziz Yıldırım ile Murat (Özaydınlı) beye anlattım.

Fenerbahçe’den gelen ilgisizlik yeni arayışlara başlamama neden oldu. Corinthians ile görüşmelere başladım. Amacım Fenerbahçe ile olan sözleşmemi tamamlamak ve mayıs ayında veda etmekti. Devre arasında gitmeyi düşünmüyordum. Bu konuyu yönetime açtığımda bana ‘Bonservis bedeli ödesinler, öyle git’ dediler. Şaşırdım. Sözleşmemde bonservis bedeli maddesi yoktu. Yani transfer sezonunda istediğim kulübe bedava gidebilirdim. Acele ile yeni sözleşme hazırladılar. Oraya bonservis bedeli eklediler. Geçerliliği olmayan tek taraflı hazırlanmış bir sözleşme. Bunu kabul etmeyince, 1 milyon 875 bin euroluk ceza kestiler. Neden 1 milyon 875 bin euro biliyor musun? Bana 4 aylık borçları vardı. Bu miktar 875 bin euro ediyordu. 1 milyon daha eklemişler üzerine, böylece hem bana olan borçlarından kurtuluyorlar, hem de bonservis parası getirmediğim için ceza kesiyorlar. Avukatlarım ile görüştüm. Anlaşma yolları arıyoruz. Olmazsa Fenerbahçe ile FIFA’lık olacağız.”

Milliyet muhabiri Mehmet Çiftçi'nin gazetesinde çıkan haberi...

3 yorum:

Arkhe dedi ki...

mehmet çiftçi..

EmrE dedi ki...

bu haberlere bakılırsa yçnetimin Carlos'tan nefret etmesi lazım. Amma velakin Carlos gönderilirken yapılan veda törenine ve resmi sitede yapılan haberlere bakılırsa böyle bir durum yok gibi. Aksine büyük bir sevgi ce saygı söz konusu. Yalandan mı yaptılar derseniz hiç sanmam. Çünkü bu yönetimin tutmadığı adamlara nasıl davrandığını biliyoruz. En son örneği Önder Turacı.

Gündüz Feneri dedi ki...

ben sadece çiftçi'nin haberini buraya taşıdım. fener yönetiminden bu habere karşılık olarak gelecek tepkiyi bekliyorum. o gelince ilgili yorumu hepimiz yaparız.