28 Haziran 2009 Pazar

Yazık oldu ABD'ye

ABD, grup maçlarının sonuncusuyla başlayarak inanılmaz bir renk kattığı Konfederasyon Kupası'nın finalinde, ilk yarısını 2-0 önde kapattığı maçta Brezilya'ya 3-2 yenilerek tarihinin en büyük başarısını taçlandırma fırsatını kaçırdı. İlk yarıda, İspanya'nın düştüğü tuzaktan hiç ders almamışçasına rakibini küçümseyen Brezilya'ya iki inanılmaz kontratak ile iki tokat vurmayı başardılar oysa. Akabinde devre bitene kadar skoru korumayı da başardılar ama ikinci yarının hemen başında yedikleri gol "yoksa?" gibi bir tedirginlik içine girmelerine vesile oldu. İspanya'ya karşı bile önde basan ve savunmasını çıkaran ABD, böylece tamamen geri yaslanıp kontra bile yapamayan aciz bir takım görüntüsüne büründü. Bu arada Brezilya'nın Kaka ile bulduğu net bir gol, yardımcı hakemin fahiş bir hatası ile geçerli kılınmadı. Ama rakibi üzerindeki baskısını giderek artıran Sambacılar, sol tarafa geçen Kaka'nın yaratıcılığı ile sürüklediği ataklar neticesinde önce beraberlik golünü buldu, sonra da kornerden gelen topta Lucio'nun kaydettiği sayı ile kupayı kazandılar. Şurası bir gerçek ki, ABD turnuvanın (olduğundan, olması gerekenden) daha zevkli olmasını sağlayan takımdı. En iyi oyuncuları olan Bradley'yi de fazlasıyla aradılar bu maçta. Brezilya içinse büyük bir moral ve özgüven kaynağı bu galibiyet. Büyük takım olduklarını yeniden hatırlatacak muazzam bir başarı.

2 yorum:

Gala's dedi ki...

vuvuzela yı destekleyen bi blogum var. aslında sesi değil zihniyetle daha çok alakalı. destek olursanız sevinirim. neden vuvuzela yazısını okursanız daha çok anlarsınız beni. çok farklı bakış açısı.siz bi gelin ;
http://forzavuvuzela.blogspot.com/

Zlatan Muratanovic dedi ki...

Brezilya'lilar uzuldu bu sampiyonluga.. Cunku onumuzeki yil dunya kupasini almalari icin bu kupayi kaybedip boylece Dunga'nin kovulmasi gerektigine inaniyorlardi, Dunga'yla dunya kupasini kazanamayiz diyorlar.. bu da ilginc bi not..