5 Ağustos 2011 Cuma

Best Music Videos Ever #10: Sledgehammer

"Genesis bünyesinden çıkan yegâne düzgün şey" olan Peter Gabriel"ın kariyerindeki en popüler çalışması Sledgehammer, bu tip listelerde kendisine her daim sağlam bir yer bulmayı başarıyor. "Wallace and Gromit" ile "Brothers Quay" gibi ünlü animasyonların da yaratıcısı Aardman Stüdyoları tarafından Stephen R. Johnson'a yönettirilen video, stop-motion tekniğinin belki de dünyada tanınmasını sağlayan yapımlardan biri. Gerçi bu teknik, örneğin 1985'te Talking Heads hiti Road to Nowhere'in videosunda da kullanılmıştı ama söz konusu tekniğin hakkını daha iyi veren bir müzik videosu hiç yapılmadı desek yeridir. Üzerinden geçen 25 yıla rağmen hâlâ popülaritesini korumayı başarması da bunun kanıtı zaten. Hele de fırında pişmiş başsız hindilerin dans ettiği sahne, bir kez görenin aklından kolay kolay çıkmıyor, bunu özellikle belirtmek gerek. Gabriel'ın insan üstü zorluktaki çekim maceraları ile de ünlenen yapımın, MTV tarafından "kanal tarihinde en çok gösterilen video" olarak ilan edildiğini belirtirsek, herhalde önemi daha iyi anlaşılır. 1987 MTV Müzik Ödüllerinde 9 dalda ödül kazanan Sledgehammer, 2011 itibarıyla bu rekoru hâlâ elinde bulunduruyor.

Peter Gabriel - Sledgehammer (1986)
Yönetmen: Stephen R. Johnson


2 yorum:

Adsız dedi ki...

tamam gayet güzel bi şarkı, süper bir klip ama, phil collins'i yabana atma güzel kardeşim. phil collins büyük adam. şahane insan. dreaming while you sleep olsun, jesus he knows me olsun, bunlar güzel şeyler.

evet.

Gündüz Feneri dedi ki...

kardeşim, phil collins'e, özellikle genesis'in ilk dönem albümlerine bir sözümüz yok, hâşâ.. ama müzik dışından bakarsak collins ingiltere'de muhafazakârlığın adeta sembolü olmuş inanılmaz bir mankafa bana göre.. genelde politik görüşlerimle sanatı birbirine karıştırmamaya özen gösteriririm ama collins konusunda objektif kalamıyorum, üzgünüm. sevmiyorum adamı..

yoksa genesis'in ilk birkaç albümü çok iyi, solo olarak yaptığı "another day in paradise" da olağanüstü bir şarkı. çocukluğumuza ve ilk gençliğimize damgasını vurmuştur..

sevgiyle..