29 Mayıs 2011 Pazar

Serdar Kesimal...

Fenerbahçe'nin, daha evvel kulübü ile söz kestiğini hepimiz duymuştuk ama Kayseripor'un millî stoperi Serdar Kesimal'ın kendisi ile henüz anlaşılmamıştı. Biraz önce onunla da 5 yıllığına anlaşıldığını öğrendik. Serdar, 2 yıl önce Kayseri'ye transfer olan Almanya kökenli bir oyuncu. Geçen yıl Eren Güngör'ün sakatlığında üzerine geçirdiği formayı 26 maç ıslatmıştı, bu sezon ise tamamı ilk 11'de olmak üzere 29 maçta oynadı. İki sezonda toplam 55 maçta 20 sarı kart görmesi, kendisiyle ilgili önemli bir kaygı oluşturuyor ama onun dışında ilk çırpıda söylenebilecek bir eksiği yok. Bilakis, daha da gelişmesi mümkün olan pek çok olumlu özelliğe sahip. Boyu uzun olmasına rağmen çabuk oluşu, bence en önemli artısı. Zaten günümüz futbolunda stoperlerde olması gereken en önemli özellikler çabukluk, yer tutuşu ve sezgi.. Serdar'da bunların hepsi yeter miktarda var ama 22.5 yaşında olduğu düşünülürse, gelişime ne kadar açık olduğu da takdir edilebilir. Fenerbahçe 11'inde direkt olarak oynayabilecek bir isim. Netice itibarıyla yanında Uruguay millî takımının kaptanı, 31 yaşında bir âbide görev yapacak. Ondan öğreneceği çok şeyi de yıllar içinde kendi futboluna ekleyecektir (elbette olumlu olanlarından bahsediyorum).

Yobo'nun uçuk sayılabilecek bonservisini muhtemelen Fenerbahçe ödemeyecek. Zaten Serdar da yedek dursun diye alınacak bir futbolcu değil, alıyorsan oynatman ve kendini geliştirmesi için fırsat vermen gerekir. Ama bence yedek olarak sadece Bekir yetmez, tecrübeli ve ayağı da fena olmayan bir alternatif daha lâzım. Ben Çağdaş Atan isminin çok uygun olduğunu düşünüyorum. Altay'dan tanıdığım, Beşiktaş yıllarında da beğendiğim, örneğin bir Gökhan Zan'dan çok daha iyi stoper olan Çağdaş, son 2-3 yıldır Avrupa terbiyesini de aldı ve 31 yaşına geldi. Yedek olarak ideal bir oyuncu olur kanaatindeyim.

Kesimal'ın maliyetine gelince, bence çok değil. Okan Alkan (neyse ki) 2 yıllığına kiralık olarak, İlhan ise bonservisi ile verilmiş. Bir oyuncu daha verilebilirmiş, yine kiralık.. Para olarak ise 2.5 milyon avro deniyor, aslını bilmiyorum. Eğer öyleyse, çok fena bir alışveriş değil Fenerbahçe için.. Hayırlı olsun.

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Uruguay kaptanından nasıl numara yapılır dirsek atmanın püf noktaları çirkefiliğin kralını öğrenir.

Gündüz Feneri dedi ki...

@adsız

senin gibi it-uğursuzlar dışında tanıdığım bütün gs ve bjk taraftarları hayran lugano'ya. senin gibi fanatiklerin ne düşündüğü önemsiz.

Adsız dedi ki...

Yalnız Serdar anti fb ciymis . Türkiye kupasiyla alay etiği fotolar vs var bunlar gerçekse sıkıntı olabilir .

muyek dedi ki...

Luganodan acikcasi bende olumlu pek bir sey ogrenicegini sanmiyorum. Hazimsiz, pislik karakterli bir adam ama kimilerine gore bunun sozluk karsiligi hirs :)

Lugano ki antreman macinda bile genc bir futbolcu kendine bacak arasi atti diye tekme savuran bir psikopat ruh hastasi , bu adamin kime ne faydasi olur ?

Sedat Bayrak = Lugano = Bulent Korkmaz , 3'ude karsisindaki insana saygisi olmayan , bu isten karsisindakinin de ekmek kazandigini hesaplamayan insan musfetteleri.