10 Eylül 2010 Cuma

Barça bu yıl da rakipsiz

Jose Mourinho ile ilgili olarak bu blogda sayısız yazı yazdım ve kendisinden ne kadar nefret ettiğimi her fırsatta belirttim. Ama bir insanı sevmekle saygı duymak çok farklı şeyler. Mesela Emre Belözoğlu da tiksindiğim ama hat safhada saygı duyduğum bir oyuncu. Neyse bu mevzuyu geçiyorum.

Mourinho'yu da, Inter'de kalıp bilmem nesi bilmem neresine denk bir vaziyette kupalar kazanmak dururken, yeni bir meydan okumaya yelken açıp Barça'ya rakip olması nedeniyle bir kez daha takdir ediyorum. Tabii durumu o kadar da gariban değil, dünyada imkânları en geniş olan kulübün başında yapacak bu mücadeleyi ama ben yine de baltayı bu kez taşa vurduğunu ve önümüzdeki 2-3 yıl boyunca (şayet görevde kalırsa) Barça'yı alt etmeye muvaffak olamayacağını düşünüyorum. Bu görüşüm, kendi takımında kendi yapacaklarından ziyade, Barça'nın giderek mükemmelleşen yapısının bence "yenilmez" oluşundan ileri geliyor.

Barça'nın nasıl bir takım oyununa sahip olduğunu, top hem ayağındayken hem de rakipteyken dünyanın en etkili takımı olduğunu artık biliyoruz. Bu yapı ne zaman bozulur? Inter'in ve Chelsea'nin iki sene üst üste yaptığı gibi dünyanın en iyi savunmacıları ile onursuz bir şekilde 10 kişi defans yapıp "Barcelona'yı bile" durdurmak mümkün. Günümüz futbolunda oyuncular o kadar çok koşuyor, dünya çapındakiler o kadar iyi yardımlaşıyor ve kademe yapmayı o kadar iyi biliyorlar ki, bireysel hata da yapmadıkları için 10 kişi gömülmüş bir takımı aşmak çok çok zor. Ama her takım Barça'ya karşı böyle oynuyor, yine de sadece Inter ve Chelsea onları kilitleyebildi. Hatta Chelsea son dakikada yediği bir şans golüyle elenmekten de kurtulamadı. Geri kalan takımlar ise yılda 50 maçın hepsinde Katalanlara karşı böyle oynamalarına karşın kademe ve yardımlaşmadaki bir anlık dikkatsizlik, yapılan kaçınılmaz bir bireysel hata, Barça'nın şans ile bulduğu ölü top golleri, inanılmaz bireysel performanslar vs. nedeniyle kaybetmekten kurtulamıyor.

Barça'yı durduracak diğer önemli etken ise sakatlıklar sonucu kilit derecede önemli 3-4 oyuncusunun oynamaması. Daha doğrusu bu yıla kadar böyleydi. Ama Barça bu yıl yaptığı transferlerle kadrosunu "kusursuzluğa" bir adım daha yaklaştırdı. Şimdi Krkic yerine biraz daha kaliteli bir yedek forveti olsa, bence kusursuz da olacak.

Neden bahsediyorum? Mesela Dani Alves. Dünyanın en hücumcu sağ beki olan bu oyuncu olmadığı zaman yerine onun muadili olabilecek, onun kadar olmasa bile "hücumcu" nitelikli bir oyuncunun oynaması gerekirken genelde "kazma" Puyol görev yapıyor senelerdir. Hoş, Alves de hemen hemen hiç sakatlanmayan bir oyuncu ama mesela iki yıl evvel United ile oynanan final maçında Puyol görev yapmıştı. Barça o maçı kazansa da Alves'in kanadında yokluğu fazlasıyla hissedilmişti. Şimdi bu sene Adriano gibi muhteşem bir oyuncu transfer edilerek hem sağ, hem de sol bekteki yokluk durumları için gerekli tedbir alınmış oldu.

Toure'nin gidişi ile orta sahada doğan boşluk ise Mascherano gibi dünyanın en iyi "defansif" defansif orta saha oyuncusu ile fazlasıyla giderildi. Şimdi Iniesta ve Xavi'nin arkasını toparlayabilecek, orada tek başına savaşıp alan kapatacak ve öndeki beşlinin "süpürücülüğünü" yapacak muazzam bir isim var takımda. Ayrıca aldığı topları da isabetli kullanan, kilit paslar atmasa bile beklenmeyen anlarda inisiyatif alabilen bir isim Mascherano. Orada bu üçlünün yedeği olarak şimdi Sergio ve Keita var. Hatta Adriano burada da oynayabiliyor.

İleri üçlüde ise Messi, Villa ve Pedro'nun yedeği olarak sadece Krkic ve Jeffren var. Gerçi mesela Pedro'ya bir şey olsa ilk tercih bu ikisi değil, Keita oluyor her zaman. Iniesta sol forvete geçiyor, Keita onun yerini dolduruyor vs. Yine de forvetin her yerinde oynayabilen bir pırpıra ciddi şekilde ihtiyacı var takımın bence. Adriano'yu ise forvetin solunda falan görürsek birkaç maç, ona da şaşırmayalım.

Barça'da öyle bir yapı oluştu ki, Xavi ve Messi en önemli isimlermiş gibi görünmesine karşın, bunların yerine kimi oynatsanız, takımın o yapısında tolere edilebiliyor. Adriano gibi savunmanın, orta sahanın ve forvetin her iki kanadında oynayabilen bir oyuncunun ve Mascherano'nun transferleri, görünenden daha önemli ve daha büyük fayda sağlayacak. Bence dünyanın en iyi forveti olan Villa zaten kusursuz bir oyuncu. Barça'nın, kadrosundaki 1-2 oyunculuk darlığa rağmen, kusursuza en yakın takım olduğu için 38 maçlık bir maratonda hiçbir şekilde geçilemeyeceğini düşünüyorum.

Valdes

Alves - Pique - Puyol - Abidal

Mascherano

Xavi - Iniesta

Messi - Villa - Pedro

---

Pinto

Adriano - Boşluk - Milito - Maxwell

Sergio

Boşluk - Keita

Boşluk - Krkic - Jeffren

7 yorum:

Adsız dedi ki...

Baba özlemişiz bu takım analizlerini :) Barcelona bencede bu sene şampiyon olur. Murinho ise avcunu yalar.

Yalnız bu arada çok az yazı yazıyorsun. Neden acaba?

Adsız dedi ki...

Barça Haziranı göremez. Gitmese de, görmese de şampiyon olur. Bir barcelona gider, bin barcelona gelir demiş Bilo.

Oğuz Serdar dedi ki...

Süper analiz, noktası virgülüne katılıyorum. 2. kadroya her an oynamaya hazır olan B takımından, kaptan Fontas (defansa), Thiago (yeni Xavi olur kendisi, orta sahaya) ve Dos Santos'un kardeşi Jonathan'ı koyduk mu tamam olur.

Bu üç gence istinaden, Yaya Toure'ye fazlasıyla benzeyen bir Oriol Romeu var ki onu da dikkatle izlemek lazım.

Gündüz Feneri dedi ki...

@adsız

az yazıyorum çünkü artık bu tarz bir yayıncılığa geçtim. her konuya maydanoz olup her konuda fikir beyan etmek, "habercilik" merkezli bir yayın istemiyorum. spesifik bir konuda söyleyecek değişik bir şeyim olduğunda yazacağım. çünkü dikkat edersen bütün bloglar birbirine benzemeye başladı.

@oğuz

dediğin gençlerin adlarını biliyorum ama daha göremedik. yıl içinde 2-3 farklı öne geçilen maçlarda mutlaka şans verecektir pep onlara. o zaman dikkat kesiliriz.

Oğuz Serdar dedi ki...

Thiago'nun yetenek aileden geliyor zaten, wikisi bu: http://en.wikipedia.org/wiki/Thiago_Alcântara. Görsel: http://www.youtube.com/watch?v=2_WUNY_uX7g

Fontas (http://en.wikipedia.org/wiki/Andreu_Fontàs) bir Puyol olabilir mi emin değilim fakat Muniesa'dan çok umutluyuz. Yaşı küçük olduğu için onu yazmamıştım. (http://en.wikipedia.org/wiki/Marc_Muniesa)

Jonathan Dos Santos, abisinin teptiği fırsatı yapmayacak gibi görünüyor & geçen sezon aldığı dakikalarda oldukça iyiydi. (http://en.wikipedia.org/wiki/Jonathan_dos_Santos)

Son olarak Romeu, bu sene Toure'nin ayrılışının ardından hazırlık kampında göze battı. Yaşı henüz 18. Bu sezon önünde Masc. ve Busquets olduğu için işi zor, fakat hakettiği şansı bulacaktır yine de zamanla, Iniesta'nın ileri 3'lüde boy gösterdiği maçlarda.

Adsız dedi ki...

Mourinho 31'cileri damlamamış henüz, hayret.

Gündüz Feneri dedi ki...

@chao grey

:)